Trwałość do 4 razy dłuższa niż tapicerki! Jak dbać o skórzaną sofę, by lśniła przez lata?

Królowa salonu – tym może stać się skórzana sofa, jeśli zadbasz o jej piękno na długie lata. Jak dbać o skórzaną sofę, by nie pękała i służyła nawet cztery razy dłużej niż tapicerowana?

Skóra, produkt ponadczasowy?

Materiałem wyjściowym jest surowa skóra, która przekształcana jest następnie w skórę poprzez obróbkę chemiczną i mechaniczną. Dopiero wtedy można ją uformować w buty, torebki, kurtki lub meble.

Wyroby skórzane mogą przetrwać wiele lat, a w przypadku sof nawet dziesięciolecia. Przy odpowiedniej konserwacji, na luksusowej skórzanej sofie można wypoczywać nawet cztery razy dłużej niż na sofie tapicerowanej. Skóra nie pęka, nie wysycha i nie łuszczy się. To naturalny materiał, który pracuje i zmienia się w zależności od warunków zewnętrznych – na lepsze lub gorsze. Ale bez obaw, nie jest wrażliwa i wymagająca jak róża Małego Księcia. Jak utrzymać skórzany klejnot w centrum uwagi, w swoim domu?

Codzienna pielęgnacja? Wilgotność tak, woda nie.

Tak jak odkurzasz dywan raz w tygodniu, poświęć chwilę na odkurzenie skórzanej sofy. Podłącz miękką szczotkę do dyszy odkurzacza i pozbądź się całego kurzu i okruchów. Skup się na szczelinach, w których gromadzi się brud. Dobrze rozprostuj wszystkie zagniecenia. Gdy tylko znajdziesz kamyk, pozbądź się go! Delikatnie chwyć go, nie pozwalając mu ślizgać się po powierzchni – zapobiegnie to zarysowaniom.

Po odkurzeniu grubego brudu przejdź do ogólnego czyszczenia. W domu masz wszystko, czego potrzebujesz do cotygodniowej konserwacji – wodę, ściereczkę z mikrofibry i miękką szczoteczkę do zębów (do fug). Uwaga – zawsze tylko zwilżaj ściereczkę. Zbyt duża ilość wody może pozostawić ślady na siedzeniu, a w gorszych przypadkach zainicjować pleśń. Uważaj również na zapomniane mokre ręczniki czy brudne szklanki. I spocone plecy! W przypadku wykrycia mokrych śladów stóp należy natychmiast interweniować za pomocą suchej szmatki.

Czy wraz z zakupem foteli otrzymałeś środek do czyszczenia skóry? Zawsze czytaj instrukcję przed użyciem. Niektóre produkty pozostawia się do wyschnięcia, inne należy wytrzeć. Przetestuj najpierw każdy zakupiony produkt na mało widocznym obszarze siedzenia, na wypadek gdyby nie zadziałał. Rozpyl roztwór na miękką ściereczkę z mikrofibry, a nie bezpośrednio na sofę i czyść od góry do dołu. Unikaj produktów zawierających agresywne chemikalia czyszczące (rozpuszczalniki, rozcieńczalniki…); pozostaw również detergent lub płyn do płukania tkanin w spiżarni. Mogą one pozostawić ślady na kanapie i wyciągnąć z niej wilgoć. Co to oznacza dla sofy? To samo, co w przypadku glinki ceramicznej – powierzchnia twardnieje, traci elastyczność i zaczyna pękać pod wpływem nacisku mechanicznego.

Nabłyszczać raz w miesiącu. Tylko czym?

Wyczyszczone? Należy przywrócić utracony połysk. W języku skórzanych sof, aby dodać jędrności, elastyczności i jedwabistości. Pomocne mogą być specjalne pasty i kremy do skórzanych sof. Ponownie, należy postępować zgodnie z zaleceniami producenta. W przeciwnym razie nałóż produkt na ściereczkę z mikrofibry i delikatnie i cierpliwie wcieraj w suchą skórę okrężnymi ruchami. Powtarzaj tę procedurę raz w miesiącu. Wolny weekend, chcesz odświeżyć swojego skórzanego pupila, ale nie masz w domu specjalnych produktów? Odłóż pielęgnację na później, zamiast ulegać pokusie użycia oliwki dla dzieci lub pasty do butów. Żadne z nich nie działa, wręcz przeciwnie – mogą pozostawić cętkowany „wystrój” na powierzchni.

Kuracja przedsezonowa

Impregnacja sezonowa oznacza impregnację przed i po okresie grzewczym domu. Zabieg ten uszczelni skórę i zapobiegnie zsuwaniu się brudu. Powierzchnia będzie odporna na blaknięcie pod wpływem promieni UV i nie będzie twardnieć ani pękać.

Zazwyczaj dostępna jest wersja w sprayu. Nanieś impregnat na ściereczkę z mikrofibry i wetrzyj w suchą skórę. Pozostaw do wyschnięcia na kilka godzin, aby produkt mógł wniknąć w głębsze warstwy. Nie siadaj na siedzeniu w tym czasie (zmniejszy to skuteczność produktu i grozi plamami tłuszczu na spodniach). Po wyschnięciu, wypoleruj ostatecznie suchą, miękką szmatką.

Jak zapobiegać zużywaniu się skórzanej sofy?

Niezbędne są stałe warunki temperaturowe. Umieść sofę z dala od bezpośredniego światła słonecznego, ciepła z grzejników i silnego, sztucznego światła. Ciepło wysusza skórę, odbierając jej elastyczność, kolor i połysk. Zwykle zaleca się odległość pół metra od źródła ciepła. Jednak ogrzewanie podłogowe jest w bezpieczne.

Nie siadaj na fotelu mokry lub spocony. Nie kładź mokrych ręczników i unikaj kontaktu z ciałem nasmarowanym olejkami do opalania. Uważaj na spiczaste przedmioty, nieopiłowane paznokcie, ostrą biżuterię i podekscytowane dzieci z markerami w rękach. Chociaż w dzisiejszych czasach można usunąć długopis ze skórzanej sofy (za pomocą specjalnych gumek lub naklejek) to markery i alkohole „podpiszą” ją na dobre.