Ciekawe, dekoracyjne detale i akcesoria do łazienki sprawiają, że wnętrze zyska wyrazisty charakter. Fot. Domni.pl

Mała łazienka – wielkie możliwości! Jak urządzić ją z pomocą dodatków? Rozmowa z architektem

Niewielka przestrzeń łazienki często jest niecodziennym wyzwaniem, tym większym, jeśli aranżujemy ją samodzielnie. O czym warto wiedzieć przed projektowaniem własnej łazienki i jaką rolę pełnią w niej dobrze dobrane dodatki opowie nam Sylwia Sobotko, architektka i redaktorka portalu wnętrzarskiego Domni.pl.

Jakie są kluczowe aspekty funkcjonalności małej łazienki?

Sylwia Sobotko: Organizacja małej łazienki rozpoczyna się już na etapie planowania stref funkcyjnych. Przede wszystkim dokładnie zmierzmy łazienkę i wykorzystajmy do maksimum kształt pomieszczenia. Wtedy dziwna wnęka przy kominie może stać się doskonałą kabiną prysznicową, miejscem na pralkę lub pojemną szafkę w zabudowie. Musimy pamiętać, że każde aranżowane pomieszczenie musi odpowiadać na indywidualne potrzeby jego użytkowników. Urządzajmy łazienkę zgodnie z naszym stylem życia. Mały metraż nie musi oznaczać rezygnacji z ulubionych rozwiązań. Jeśli od prysznica wolimy kąpiele w wannie, można zostawić sobie tę opcję i do wanny dołożyć parawan lub zasłony prysznicowe, oraz oszczędną baterię z deszczownicą. Wtedy łazienka zyska na funkcjonalności.

Czy są rozwiązania architektoniczne i organizacyjne, które mogą ułatwić korzystanie z małej łazienki?

SS: Organizacja łazienki zaczyna się właśnie na etapie planowania układu funkcjonalnego. Im wcześniej przygotujemy sobie wygodne rozwiązania, tym lepiej. Chociaż ta „wygoda” dla każdego może oznaczać coś innego, jest kilka uniwersalnych rozwiązań, które sprawdzą się w każdej sytuacji. W małych łazienkach warto stosować zasadę „trójkąta”, rozmieszczając toaletę, umywalkę i wannę lub prysznic w taki sposób, aby tworzyły narożniki trójkąta. Nie możemy zagracić przestrzeni, dlatego istotny jest dobór wyposażenia o odpowiednim rozmiarze. Zwróćmy uwagę na małe i kompaktowe umywalki o szerokości 30-45 cm, krótsze niż standardowe toalety i wąskie szafki. Dzięki temu zaoszczędzimy nieco cennej przestrzeni i łatwo będziemy poruszać się po łazience.

Jak jeszcze poprawić funkcjonalność małego wnętrza? Spójrzmy w górę! Do dyspozycji mamy przecież przestrzeń nad umywalką czy toaletą. Tutaj świetnie sprawdzą się dodatkowe, płytkie szafki. W sklepach dostępne są komplety mebli modułowych, z których można skomponować własną „zabudowę na wymiar”. Do doposażenia urządzonej już małej łazienki świetnie sprawdzają się różnego rodzaju kosze, organizery i pojemniki, które można przechowywać jeden na drugim.

Czy są triki wizualne, które można zastosować, aby optycznie powiększyć małą łazienkę?

SS: Jedną z podstawowych zasad działania kolorów we wnętrzach jest „jasne powiększa, ciemne zmniejsza”. Dlatego dobrze sprawdzą się biel, jasna szarość czy beże, które optycznie powiększą małą łazienkę. To aktualnie najmodniejsze i najczęściej stosowane kolory, dlatego na rynku znajdziemy wiele płytek idealnych do małej łazienki. Warto zwrócić uwagę na rektyfikowane płytki wielkoformatowe, oraz zastosować cienkie fugi w odcieniu zbliżonym do koloru powierzchni gresu. Płytki prostokątne ułożone poziomo optycznie poszerzą wąskie ściany. W małej łazience dobrze sprawdzą się także lustra. Duże lustro przy umywalce jest nie tylko praktyczne, ale też dodatkowo powiększa przestrzeń. Następnie, małą łazienkę musimy dobrze doświetlić. Oprócz oświetlenia głównego warto dodać oświetlenie lustra i stref funkcyjnych i dekoracyjne, np. oświetlenie kabiny prysznicowej lub pas ledowy przy wannie.


Akcesoria łazienkowe to dobry sposób na wprowadzenie koloru do niedużej łazienki. Fot. Steven Ungermann/Unsplash

Jakie rodzaje dodatków łazienkowych najlepiej sprawdzą się w małej łazience? Na co zwracać uwagę przy ich wyborze?

SS: Zwróćmy uwagę przede wszystkim na jakość wykonania. Jakość akcesoriów łazienkowych ma bezpośrednie przełożenie na wygodne i trwałe użytkowanie wnętrza. Wybierajmy akcesoria wykonane ze stali nierdzewnej, egzotycznego drewna np. teaku i bambusa, lub trwałego tworzywa sztucznego. Niezbędne akcesoria do łazienki to z pewnością uchwyty na papier toaletowy i wieszaki na ręczniki, które montujemy przy umywalce i w części kąpielowej. Akcesoria łazienkowe pomogą zapanować nad bałaganem i poprawią estetykę wnętrza. Praktyczne mydelniczki ograniczą powstawanie osadów na powierzchni umywalek. Jeśli nie mamy miejsca na blacie, dobrze sprawdzą się mydelniczki lub dozowniki na mydło w płynie montowane na ścianie.

Jasnoszara łazienka z akcentem ciemnych cegiełek - małe wnętrze jest wyposażone w praktyczne półki wnękowe pod prysznicem i dużą szafkę pod umywalkę. Akcesoria łazienkowe korespondują z odcieniem oświetlenia i umywalki. Fot. Domni.pl
Jasnoszara łazienka z akcentem ciemnych cegiełek – małe wnętrze jest wyposażone w praktyczne półki wnękowe pod prysznicem i dużą szafkę pod umywalkę. Akcesoria łazienkowe korespondują z odcieniem oświetlenia i umywalki. Fot. Domni.pl

Czy kolory, materiały i wzory mają znaczenie?

SS: Tak jak wcześniej wspomniałam, kolorystyka jest jednym z najbardziej istotnych elementów aranżacji małego wnętrza. Tu ważne jest wyczucie i wyobraźnia przestrzenna. Jeśli beż lub biel wydają się zbyt nudne, równie dobrze można wykorzystać pastelowy błękit, pistacjową zieleń czy jasny róż. Ciemne, lub bardzo wzorzyste płytki mogą przytłoczyć przestrzeń i wizualnie ją zmniejszyć, dlatego kafelki w intensywnym kolorze lepiej wprowadzić jako akcent wyróżniający, np. w strefie prysznica czy zabudowie toalety. Dobrą alternatywą są tu także struktury – zamiast wzorów wykorzystajmy mozaikę lub trójwymiarowe dekory, które dodatkowo podkreśli oświetlenie.