Szafa w salonie – wybieramy mebel, który nie zdominuje całej aranżacji

Salon jest bez wątpienia sercem każdego domu. Miejscem, w którym spędzasz większość wolnego czasu, dlatego warto zadbać o atrakcyjną i funkcjonalną aranżację tej przestrzeni. Kiedy metraż mieszkania jest mały i trzeba znaleźć w nim dodatkowe miejsce do przechowywania, szafa trafia często do salonu. Jak wybrać szafę, która nie rzuca się w oczy i dopełni aranżację całego wnętrza? Poznaj nasze praktyczne wskazówki!

Dostosuj szafę do przestrzeni

Zanim przejdziesz do zakupu i wyboru szafy, dokładnie zmierz dostępną przestrzeń. Określ precyzyjnie miejsce, w którym stanie szafa. Sprawdź, czy skrzydła po otwarciu nie będą obijać się o inne elementy wyposażenia, czy ściany. Wybierz miejsce na uboczu, w którym mebel o tak dużych gabarytach nie będzie rzucał się w oczy. Dokładnie wymierz także samą szafę, pamiętając przy tym o odpowiednich proporcjach.

Jeśli Twój salon jest mały, postaw na opcję z lustrem lub szklanymi skrzydłami, które powiększą optycznie całą przestrzeń. Jedną z opcji są szafy modułowe, które możesz samodzielnie skonstruować — wybrać ilość półek i segmentów, aby stworzyć spójną całość. Twój salon jest całkiem spory? Możesz śmiało postawić na nieco większą szafę przesuwną, wyposażoną w dodatkowe lustro.

 

Dobierz odpowiednią kolorystykę, styl i faktury

Kolejnym niezwykle istotnym aspektem jest dopasowanie stylu, koloru oraz faktury do całego wystroju salonu. Nawet najmniejsza szafa będzie wybijać się na tle reszty mebli, jeśli będzie miała nieodpowiedni kolor i styl. Wybierz mebel, który współgra z resztą wnętrza w harmonijny sposób. Dobrym pomysłem jest wybór kolorystyki podobnej do barwy ścian.

Twój salon jest urządzony w stylu scandi? Postaw na równie minimalistyczną szafę w tej samej palecie kolorystycznej i w tym samym stylu. W przestrzeni rządzi ciepła kolorystyka i styl vintage? Zadbaj o to, aby szafa dobrze korespondowała z tą stylistyką – minimalistyczna szafa o gładkich liniach w odcieniu chłodnej szarości raczej odpada. Zamiast niej wybierz niezwykle modną szafę z lakierowanego drewna na cienkich nóżkach inspirowaną stylem lat 70. W bardziej klasycznym salonie postaw na prostą szafę z delikatnymi dekoracyjnymi elementami nawiązującymi do kształtów dominujących w aranżacji np. okręgów.

Zadbaj o funkcjonalność mebla

Podczas wyboru szafy do salonu, skup się także nad jej funkcjonalnością – w końcu ma ona służyć głównie przechowywaniu przedmiotów, a nie celom estetycznym. Zastanów się nad tym, co chcesz w niej przechowywać i jakie ma mieć zastosowanie. Potrzebujesz miejsca na książki i dekoracje? Dostosuj wygląd i rozmiar szafy do funkcji przechowywania oraz prezentacji i postaw na modele z półkami i szklanymi skrzydłami.

Jeśli w szafie będziesz przechowywać przedmioty, które nie najlepiej się prezentują, wybierz model z pełnymi skrzydłami. Masz w domu dużo elektroniki i delikatnych, małych przedmiotów? Do przechowywania takich przedmiotów najlepiej sprawdzą się meble z zamykanymi szufladami. Jeśli szafa ma służyć głównie przechowywaniu odzieży, wybierz modele z półkami i drążkami do wieszania.

Postaw na jakość i precyzję wykończenia

Niezwykle ważnym aspektem jest także sama jakość wykonania szafy. Poczynienie inwestycji tego typu wiąże się zazwyczaj ze sporym kosztem, dlatego warto zwrócić uwagę na wszystkie detale mebla. Szafa powinna być zrobiona z wysokiej jakości materiałów, które są trwałe i odporne na eksploatację.

Konstrukcja mebla powinna umożliwiać jego częste i długotrwałe użytkowanie. Jeśli planujesz zakup szafy na nóżkach, sprawdź, czy są one wytrzymałe, a sama nośność szafy pozwoli Ci przechowywać wszystkie potrzebne Ci przedmioty. Zobacz, jak wykończone są nóżki, uchwyty, fronty, a także wszystkie półki. Z pozoru elementy te nie mają znaczenia, ale każde niedociągnięcie będzie przyciągać wzrok.

Wybierając szafę do swojego salonu, rozważ różne opcje stylistyczne i dopasuj mebel do własnych potrzeb oraz stylu aranżacji całego wnętrza. Postaw na jakość, minimalizm i kolorystykę panującą w całym pomieszczeniu, a z pewnością uda Ci się osiągnąć harmonijny efekt i szafa będzie praktycznie niezauważalna!

Zdjęcia: Komfort.pl